ICDDA, Sektöre Açılan Kapı

Eklenme Tarihi 14.12.2018

Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri’nin dördüncüsüne katılan firma temsilcileri, etkinliğin her dönem geliştiğini ve faydalı sonuçlar elde ettiklerini söyledi. KOBİ’ler, ICDDA ile savunma sanayiinin kapılarının açıldığına işaret ederken, ana yükleniciler beklentilerini ve çalışma prensiplerini aktardıkları yararlı iş görüşmeleri yaptıklarını vurguladı.

Murat Polat-Arel Arçağ

ICDDA’da ikinci kez yer alıyoruz. İnanılmaz bir değişim var. Çok memnun kaldık. OSSA’nın savunma sanayiine yönelik etkili çalışmalar yaptığını görüyorum. Ulaşabildikleri her yere yerliyi destekleyerek gitmeye çalışıyorlar. Bu da bizi hoşnut ediyor. Bize de ekstra imkânlar sunuyorlar. Yurt dışında gelen talepleri çoğu zaman bizlere iletiyorlar. OSSA’nın çalışmasından çok memnunuz.

Ayhan Usta-CNK Havacılık

Kendi başımıza bu tür uluslararası etkinliklere katılma şansı bulamıyoruz. OSSA, hem yurt dışında hem de yurt içinde düzenledikleri bu tür organizasyonlarla iş birliği çalışmalarımıza katkıda bulunuyor. ICDDA programına ilk kez katılıyoruz. Bizim için özellikle yurt dışı firmaların ihtiyaçlarının, taleplerinin öğrenilmesi, iş birliği ortamını sağlayan ikili görüşmelerinin olması açısından fayda sağlıyor. ICDDA’yı sektöre yönelik hedefleri olan tüm firmalara tavsiye ediyorum.

Hülya Şahin-EKOM Elektronik

Etkinliği; KOBİ’ler ve ana firmaların alt yüklenicileri ile bir arada olmak için tercih ettik. Yapılan konferansların içeriklerine baktık. Boeing’in, Airbus’ın, TUSAŞ’ın burada oluşu, tedarik zincirleri ve katma değerli alt yüklenicileri geliştirme programları ile ilgili verdikleri bilgiler bana göre çok faydalıydı. OSSA, farklı vizyonu ve çalışmaları olduğunu gösterdi. Sadece mekanik ve endüstriyel tarafta kalmayıp, savunma ve havacılıkta da alt yapı oluşturan birçok KOBİ’nin, altyüklenicinin kümelenme içinde olması ve bu tür aktiviteler yapılması güzel.

Görkem Kalender-TG Savunma Sanayi

OSSA’nın önderliğinde yapılan bir etkinlik için teşekkür ederiz. Buradaki iş birliği ortamı,  yabancı firmalarla bizlerin bir araya gelmesi için çok değerli. Erişemediğimiz noktalarda OSSA sayesinde güzel iş birlikleri ve pazarlar bulduk. Özellikle belirmek istiyorum; bire bir görüşme bizim önem verdiğimiz konu. Müşteri olabilecek bir ülkeyle bir saat geçirmek bizleri daha iyi yerlere getirecek. Katar başta olmak üzere pazar arayışındaydık. ICDDA’da bunu sağladık. müşterilere Türk ürünlerini kazandıracağız.

Gülin Uluğ-MİA Teknoloji

ICDDA’ya ilk katılışımız. Bu kadar geniş kapsamlı program görmek bizi mutlu etti. Her yazılım firması savunma sanayii içerisinde yerli ve milli ürünlerinin bulunmasını ister. Biz de firma olarak yerli ve milli yazılımımızın savunma sanayiinde tanınmasını istedik. Pazarlama stratejimiz açısından uygun bir organizasyon oldu. Görüşmelerden olumlu sonuçlar çıkaracağımızı düşünüyoruz. Savunma sanayiinin bütün fuarlarının Ankara’da yapılmasını tercih ediyoruz. Sektöre hizmet veren firmaların yüzde 90’ı da Başkent’te.

Necati Dayı-Pi Makine

8 yıldır savunma sanayi sektörüne yönelik ciddi işler yapıyoruz. Son dönemde özellikle aktarma organları ve bunla beraber 4x4, 6x6 ve 8X8 araç prototip üretimleri ve bunların standartlara göre testleri konusunda iyi bir yol aldık. Firmamızın içerisinde de bunla ilgili bir imalat modeli ayrılmış durumda; çok yoğun bir şekilde çalışmaktayız. Amacımız, gerek araçlar ve gerekse de bunların aktarma organlarını yerli ve milli olarak yavaş yavaş savunma sanayimize sunmaktır. Yerlileştirme noktasında da çok ciddi bir akım var. Biz yerli ve milliyiz, alternatif olmak istiyoruz. Geniş imalat yapımız, stratejik ortak noktasında çok ciddi ilişkilerimizi yönetiyor. ICDDA’in Ankara’da yapılması gurur verici. Hükümetimizin, Ankara’nın savunma üssü olması notasındaki adımlarının bir yansıması bu. Bence daha da kuvvetli olmalı bu gidişat. Sonuçta sektöre güç verecek tüm etkenler burada. OSSA’nın katkılarıyla iş ağımızı artırıyoruz.

Elif Gürdal-Dassault Systemes

Firma olarak Türkiye’de çok güçlü olduğumuz bir kaç endüstri var. Türkiye’de yapılan yatırımlarla paralel olarak ciddi müşterilerimiz havacılık ve savunma sanayiinde. Sektörde önemli bir iş ortağı olarak burada olmayı önemsiyoruz. OSTİM ve OSSA’yı çok değerli görüyorum. Kümelenme önemli ve yarattığı işlerle öne çıkıyor. İkinci kez katıldığımız ICDDA, 2016’ya göre daha da büyümüş. Ankara zaten bu işin bir merkezi. Oluşturduğumuz katma değeri bütün paydaşlarla paylaşabiliyoruz.

Sergiy V. Dmytriyev-Ivchenko Progress

Bu etkinliğe üçüncü kez katılıyoruz. İş ortağı bulmak ve anlaşma yapmak için geldik. ICDDA kanalıyla daha fazla Türk şirketleriyle çalışmak istiyoruz. Kurumunuzu bu etkinliğe katılmadan önce araştırmıştık. Ankara’ya ilk geldiğimizde OSSA ofisini ziyaret etmiştik. Bu etkinliğe gelmeden önce, Türkiye’nin en önemli ana şirketinin bu etkinliğe katılacağını okumuştuk. Ülkemizdeki şirketlere ICDDA’e katılmalarını tavsiye ederiz. Ukrayna’nın en büyük şirketlerinden Motor Kontrol Sistemlerinin tasarımı ve üretimini yapan bir firmaya da önerdik. Ayrıca Ukrayna’nın en büyük uçak motoru üretim fabrikasına sahip olan şirketini de programa davet ettik.

Sezgin Kaya-Kaleli Şaft ve Metal Sanayi

İlk olarak 2016 yılında katıldığımız ICDDA, bize savunma sanayiinin kapılarını açtı; kolaylıkla irtibata geçemeyeceğimiz firmalarla, ana yüklenicilerle burada bire bir toplantı yapma, kendimizi anlatma fırsatları bulduk. Bir yıl içinde üç firmadan onay alabildik. O dönemden sonra hem tezgah, hem çalışan anlamında iyi yerlere geldik. O nedenle etkinliğin kıymeti çok fazla. Kendini geliştirmek, uluslararası projelerde yer almak isteyen firmalara bu imkanı kaçırmamalarını tavsiye ederim.

Olivia Sung-APEC

Etkinliğe ikinci kez katılıyoruz. Çok memnunum; bir sonrakine de kesinlikle katılacağım. Ülkenizdeki havacılık ve savunma sanayiinin durumunun nereye doğru gittiğiyle ilgili çok doğru bilgiler alabiliyorum. İleriye dönük etkinliklerde ne yapmamız gerektiğini bu etkinliklerden programlayabiliyoruz. Diğer firmalara tavsiye ediyorum; iyi bir etkinlik. Türkiye’nin bu alanda büyümesini pozitif görüyorum.

Hüseyin Baysak-SaSaD

İlk günkü oturumlarda sektör açısından oldukça önemi konular işlendi. Sektör oyuncularının birbirlerini tanıma, birbirlerinin yetenekleri hakkında bilgi sahibi olma ve ortak çalışma alanlarının tespit edilmesiyle ilgili bir platform olarak ortaya çıkıyor.  Uluslararası nitelik kazandırılmış olması da uluslararası sektörlerin yerli sektörlerle bir araya geldiği bir ortam oluşturuyor. Sektör oyuncularının böyle etkinliklerden olumlu sonuçlar aldığını değerlendiriyorum. Bu etkinliğin sürdürülmesinde yarar görüyorum.

Cem Altınışık-FNSS

ICDDA, kendi ekosistemimiz ve altyüklenicilerimizle bir araya gelip onlara konsantre olabileceğimiz için özgün bir organizasyon. O nedenle de çok faydalı. Bu kadar kısa sürede düzenleniyor olmakla beraber, bu derecede başarılı bir şekilde yürütmek gerçekten ekibin bir başarısı. OSTİM, FNSS için son derece stratejik önem taşıyor. Bizim en büyük ekosistemimiz, özellikle tedarik bazında OSTİM içerisinde yer alıyor. Bu nedenle OSTİM ve OSSA’nın bütün etkinliklerine büyük bir memnuniyetle destek oluyoruz.

Ahmet Kain-TEI

Tedarikçisi olduğumuz firmaların bağlantılarıyla burada görüşme fırsatımız oldu. Yan sanayiye destek ve onları geliştirme anlamında birçok firmayla görüştük. Birkaç iş bağlantısı yaptık. O yönden çok faydalı oldu. Hem tedarikçi hem de ürün üreten bir firma olduğumuzdan dolayı iki tarafı da görüyoruz. O konuda burada yararlı iş görüşmeleri yaptık.

Kaynak: OSTİM Gazetesi 

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları ICDDA'e Aittir